BP logo

BP Kilmarnock

4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock

KA1 4DQ, Ayrshire and Arran

+442032896026
Google MapsGet DirectionsUpdated: 28 September 2026 at 23:01
Monday24 hours
TuesdayToday24 hours
Wednesday24 hours
Thursday24 hours
Friday24 hours
Saturday24 hours
Sunday24 hours

Current Fuel Prices

Diesel(B7)194.9p
Same as avgvs Kilmarnock avg
Premium Diesel(B7)212.9p
3.0pvs Kilmarnock avg
Unleaded(E10)167.9p
2.4pvs Kilmarnock avg
Premium Unleaded(E5)182.9p
0.8pvs Kilmarnock avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at BP Kilmarnock and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Diesel(B7)194.9p/L
Fill 50L
£97.45
Save £1.60 At Gulf (0.6 mi)
191.7p/L
Premium Diesel(B7)212.9p/L
Fill 50L
£106.45
Best price nearby
Unleaded(E10)167.9p/L
Fill 50L
£83.95
Save £0.10 At Gulf (0.6 mi)
167.7p/L
Premium Unleaded(E5)182.9p/L
Fill 50L
£91.45
Save £5.10 At Gulf (0.6 mi)
172.7p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£153/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £155/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#2

Among the cheapest!

Out of 9 stations within 5 miles

E10 Price Position in Kilmarnock

Cheapest: 167.7pThis station: 167.9pMost expensive: 175.9p

Cheaper than 98% of local stations

Local price range (Kilmarnock): E10 prices range from 167.7p to 175.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Kilmarnock Area

Swipe to see more stations

Sites
BPThis Site
Tesco
⊙ 0.2 mi
Tesco
Asda
⊙ 0.3 mi
Asda
Campbell Fuel Oils Limited
⊙ 0.4 mi
Campbell Fuel Oils Limited
Gulf
⊙ 0.6 mi
Gulf
BP
⊙ 0.9 mi
BP
Morrisons
⊙ 0.9 mi
Morrisons
BP
⊙ 2.2 mi
BP
Esso
⊙ 4.7 mi
Esso
E10
167.9
a few seconds ago
167.9
a few seconds ago
168.7+0.8p
a few seconds ago
169.9+2.0p
a minute ago
167.7-0.2p
a minute ago
175.9+8.0p
a few seconds ago
169.9+2.0p
a minute ago
172.9+5.0p
a few seconds ago
171.9+4.0p
a minute ago
E5
182.9
a few seconds ago
177.9-5.0p
a few seconds ago
N/A
172.9-10.0p
a minute ago
172.7-10.2p
a minute ago
189.9+7.0p
a few seconds ago
195.9+13.0p
a minute ago
193.9+11.0p
a few seconds ago
N/A
DSL
194.9
a few seconds ago
191.9-3.0p
a few seconds ago
191.9-3.0p
a few seconds ago
191.9-3.0p
a minute ago
191.7-3.2p
a minute ago
205.9+11.0p
a few seconds ago
193.9-1.0p
a minute ago
197.9+3.0p
a few seconds ago
196.9+2.0p
a minute ago
PRM B7
212.9
a few seconds ago
N/AN/AN/AN/A
215.9+3.0p
a few seconds ago
N/A
218.9+6.0p
a few seconds ago
N/A
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Kilmarnock

8 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

Frequently Asked Questions

Common questions about BP Kilmarnock petrol station

What are the current fuel prices at BP in Kilmarnock?

The current fuel prices at BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock, KA1 4DQ are: Diesel(B7): 194.9p, Premium Diesel(B7): 212.9p, Unleaded(E10): 167.9p, Premium Unleaded(E5): 182.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is BP Kilmarnock cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock is currently 2.4p lower than the local average of 170.3p. There are 9 stations within 5 miles, with prices ranging from 167.7p to 175.9p.

How do BP Kilmarnock prices compare to the UK national average?

E10 petrol at BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock is 6.2p lower than the UK national average of 174.1p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at BP Kilmarnock?

BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock offers the following fuel types: Diesel(B7), Premium Diesel(B7), Unleaded(E10), Premium Unleaded(E5). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is BP Kilmarnock one of the cheapest petrol stations nearby?

BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock is the 2nd cheapest station out of 9 petrol stations within 5 miles for E10 petrol. This makes it one of the most affordable options in the area.

What other petrol stations are near BP Kilmarnock?

The nearest alternative petrol stations to BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock are: Tesco (0.2 miles away), Asda (0.3 miles away), Campbell Fuel Oils Limited (0.4 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Kilmarnock area.

Where is BP Kilmarnock located?

BP Kilmarnock is located at 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock, KA1 4DQ. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Kilmarnock area.

How often are fuel prices updated at BP Kilmarnock?

Fuel prices at BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the BP fuel prices on FuelSpy live?

Prices for BP 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does BP Kilmarnock accept?

Most BP forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Kilmarnock?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Kilmarnock often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

About BP Fuel Stations

What is BP Ultimate fuel, and is it worth the extra cost?

BP Ultimate is a premium fuel containing Active technology that cleans engines and improves performance. It's ideal for high-performance vehicles and can enhance fuel efficiency over time.

Does BP offer electric vehicle (EV) charging?

Yes, BP operates the bp pulse network, one of the UK's largest EV charging networks, with fast and ultra-rapid chargers available at many BP stations.

How does the BPme app work?

The BPme app allows you to pay for fuel, locate charging stations, and track loyalty points. You can also use it to access exclusive discounts and promotions.

Fuel Prices in Kilmarnock

Looking for cheap petrol in Kilmarnock? BP at 4 Low Glencairn Street, Kilmarnock, Kilmarnock offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Kilmarnock average and the UK national average.

There are 8 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in KA1 and save money every time you fill up.

BP is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.