Esso logo

Esso Chester-le-Street

Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street

DH2 2LU, Durham

+441913800256
Google MapsGet DirectionsUpdated: 28 September 2026 at 02:40
MondayToday7am - 10pm
Tuesday7am - 10pm
Wednesday7am - 10pm
Thursday7am - 10pm
Friday7am - 10pm
Saturday7am - 10pm
Sunday7am - 10pm

Current Fuel Prices

Diesel(B7)198.9p
Same as avgvs Chester-le-Street avg
Premium Diesel(B7)208.9p
7.7pvs Chester-le-Street avg
Premium Unleaded(E5)188.9p
1.2pvs Chester-le-Street avg
Unleaded(E10)168.9p
4.7pvs Chester-le-Street avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at Esso Chester-le-Street and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Diesel(B7)198.9p/L
Fill 50L
£99.45
Save £15.50 At Texaco (4.1 mi)
167.9p/L
Premium Diesel(B7)208.9p/L
Fill 50L
£104.45
Save £11.50 At Texaco (4.1 mi)
185.9p/L
Premium Unleaded(E5)188.9p/L
Fill 50L
£94.45
Save £10.50 At Texaco (4.1 mi)
167.9p/L
Unleaded(E10)168.9p/L
Fill 50L
£84.45
Save £9.50 At Texaco (4.1 mi)
149.9p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£154/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £158/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#5

Better than average

Out of 26 stations within 5 miles

E10 Price Position in Chester-le-Street

Cheapest: 149.9pThis station: 168.9pMost expensive: 199.9p

Around the middle of local prices

Local price range (Chester-le-Street): E10 prices range from 149.9p to 199.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Chester-le-Street Area

Swipe to see more stations

Sites
EssoThis Site
BP
⊙ 0.7 mi
BP
Esso
⊙ 1.0 mi
Esso
Esso
⊙ 1.1 mi
Esso
Esso
⊙ 1.4 mi
Esso
Jet
⊙ 2.0 mi
Jet
BP
⊙ 2.0 mi
BP
BP
⊙ 2.1 mi
BP
Gulf
⊙ 2.9 mi
Gulf
Jet
⊙ 3.4 mi
Jet
Sainsburys
⊙ 3.5 mi
Sainsburys
Asda
⊙ 3.6 mi
Asda
R L Autoservices Ltd
⊙ 3.7 mi
R L Autoservices Ltd
Esso
⊙ 3.9 mi
Esso
Sainsburys
⊙ 3.9 mi
Sainsburys
Shell
⊙ 4.0 mi
Shell
Sainsburys
⊙ 4.1 mi
Sainsburys
Jet
⊙ 4.1 mi
Jet
Texaco
⊙ 4.1 mi
Texaco
Texaco
⊙ 4.1 mi
Texaco
Esso
⊙ 4.1 mi
Esso
Esso
⊙ 4.2 mi
Esso
Esso
⊙ 4.5 mi
Esso
Jet
⊙ 4.6 mi
Jet
Tesco
⊙ 4.6 mi
Tesco
EG On The Move
⊙ 4.9 mi
EG On The Move
Gulf
⊙ 4.9 mi
Gulf
E10
168.9
9 minutes ago
171.9+3.0p
9 minutes ago
174.9+6.0p
9 minutes ago
175.9+7.0p
9 minutes ago
173.9+5.0p
8 minutes ago
174.9+6.0p
8 minutes ago
199.9+31.0p
9 minutes ago
199.9+31.0p
9 minutes ago
173.9+5.0p
8 minutes ago
172.9+4.0p
9 minutes ago
173.9+5.0p
8 minutes ago
175.9+7.0p
9 minutes ago
N/A
174.9+6.0p
8 minutes ago
170.9+2.0p
9 minutes ago
171.9+3.0p
9 minutes ago
174.9+6.0p
9 minutes ago
174.9+6.0p
9 minutes ago
171.9+3.0p
9 minutes ago
149.9-19.0p
2 months ago
167.9-1.0p
9 minutes ago
174.9+6.0p
9 minutes ago
172.9+4.0p
9 minutes ago
168.9
8 minutes ago
162.9-6.0p
9 minutes ago
167.7-1.2p
9 minutes ago
171.9+3.0p
9 minutes ago
E5
188.9
9 minutes ago
192.9+4.0p
9 minutes ago
193.9+5.0p
9 minutes ago
189.9+1.0p
9 minutes ago
N/A
179.9-9.0p
8 minutes ago
219.9+31.0p
9 minutes ago
219.9+31.0p
9 minutes ago
193.9+5.0p
8 minutes ago
N/A
185.9-3.0p
8 minutes ago
191.9+3.0p
9 minutes ago
N/A
194.9+6.0p
8 minutes ago
182.9-6.0p
9 minutes ago
188.9
9 minutes ago
186.9-2.0p
9 minutes ago
177.9-11.0p
9 minutes ago
191.9+3.0p
9 minutes ago
167.9-21.0p
2 months ago
177.9-11.0p
9 minutes ago
193.9+5.0p
9 minutes ago
194.9+6.0p
9 minutes ago
179.9-9.0p
8 minutes ago
N/A
187.7-1.2p
9 minutes ago
189.9+1.0p
9 minutes ago
DSL
198.9
9 minutes ago
201.9+3.0p
9 minutes ago
201.9+3.0p
9 minutes ago
201.9+3.0p
9 minutes ago
198.9
8 minutes ago
199.9+1.0p
8 minutes ago
219.9+21.0p
9 minutes ago
219.9+21.0p
9 minutes ago
199.9+1.0p
8 minutes ago
198.9
9 minutes ago
199.9+1.0p
8 minutes ago
199.9+1.0p
9 minutes ago
198.9
9 minutes ago
199.9+1.0p
8 minutes ago
194.9-4.0p
9 minutes ago
199.9+1.0p
9 minutes ago
199.9+1.0p
9 minutes ago
198.9
9 minutes ago
197.9-1.0p
9 minutes ago
167.9-31.0p
2 months ago
195.9-3.0p
9 minutes ago
198.9
9 minutes ago
198.9
9 minutes ago
196.9-2.0p
8 minutes ago
185.9-13.0p
9 minutes ago
195.7-3.2p
9 minutes ago
201.9+3.0p
9 minutes ago
PRM B7
208.9
9 minutes ago
222.9+14.0p
9 minutes ago
220.9+12.0p
9 minutes ago
215.9+7.0p
9 minutes ago
N/A
214.9+6.0p
8 minutes ago
239.9+31.0p
9 minutes ago
239.9+31.0p
9 minutes ago
N/A
209.9+1.0p
9 minutes ago
N/AN/AN/A
214.9+6.0p
8 minutes ago
N/A
216.9+8.0p
9 minutes ago
N/AN/A
217.9+9.0p
9 minutes ago
185.9-23.0p
2 months ago
205.9-3.0p
9 minutes ago
N/A
214.9+6.0p
9 minutes ago
N/AN/A
215.7+6.8p
9 minutes ago
219.9+11.0p
9 minutes ago
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Chester-le-Street

26 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

BP logo

BP

Park Road North, Chester Le Street - DH3 3SU

Open·24 hours
0.7 mi
Diesel201.9p
Prem B7222.9p
E10171.9p
E5192.9p
Esso logo

Esso

Ropery Lane, Chester-le-street - DH3 3AP

Open·Closes 11:59pm
1.0 mi
Diesel201.9p
E10174.9p
Prem B7220.9p
E5193.9p
Esso logo

Esso

Durham Road, Birtley - DH3 2BQ

Closed·Opens 6am
1.1 mi
Diesel201.9p
E10175.9p
E5189.9p
Prem B7215.9p
Esso logo

Esso

Ouston Filling Station, Ouston Ln - DH2 1QX

Closed·Opens 6am
1.4 mi
Diesel198.9p
E10173.9p
Jet logo

Jet

Durham Road Filling Station, Durham Road - DH3 2PF

Open·24 hours
2.0 mi
Diesel199.9p
E10174.9p
Prem B7214.9p
E5179.9p
BP logo

BP

Washington Service Area, A1 Portobello, Birtley - DH3 2SJ

Open·24 hours
2.0 mi
Diesel219.9p
E5219.9p
E10199.9p
Prem B7239.9p
BP logo

BP

Washington Service Area, A1 Portobello, Birtley - DH3 2SJ

Open·24 hours
2.1 mi
Diesel219.9p
E10199.9p
Prem B7239.9p
E5219.9p
Gulf logo

Gulf

Chester Road,, Bournmoor, Houghton Le Spring - DH4 6EY

Open·24 hours
2.9 mi
E5193.9p
Diesel199.9p
E10173.9p
Jet logo

Jet

Fencehouses Service Station, Morton Crescent - DH4 6AD

Closed·Opens 6am
3.4 mi
Diesel198.9p
E10172.9p
Prem B7209.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Galleries Shopping Park, Washington Centre, Washington - NE38 7RU

Closed·Opens 6am
3.5 mi
Diesel199.9p
E5185.9p
E10173.9p
Asda logo

Asda

Parsons Road, Washington - NE37 1EZ

Open·Closes 11:59pm
3.6 mi
E10175.9p
Diesel199.9p
E5191.9p
R L Autoservices Ltd logo

R L Autoservices Ltd

R L Auto Services, Shiney Row Garage, Front Street, Shiney Row, Houghton Le Spring - DH4 7DX

Closed·Opens 7:30am
3.7 mi
Diesel198.9p
Esso logo

Esso

Rapid Service Station, Durham Road - NE9 7TD

Open·24 hours
3.9 mi
E5194.9p
E10174.9p
Prem B7214.9p
Diesel199.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Unit K, Arnison Retail Centre, Pity Me, Durham - DH1 5GD

Closed·Opens 7am
3.9 mi
E10170.9p
E5182.9p
Diesel194.9p
Shell logo

Shell

Shell Stanley Service Station, Chester Road, Stanley, Durham - DH9 0TJ

Open·24 hours
4.0 mi
E5188.9p
Prem B7216.9p
Diesel199.9p
E10171.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Eleventh Avenue, Team Valley Trading Estate, Gateshead - NE11 0JY

Closed·Opens 7am
4.1 mi
Diesel199.9p
E10174.9p
E5186.9p
Jet logo

Jet

G Nicholson (engineer) Ltd, Blue House Lane, Washington, Ne37 2td, Washington - NE37 2TD

Open·24 hours
4.1 mi
Diesel198.9p
E5177.9p
E10174.9p
Texaco logo

Texaco

Chester Road Service Station, Chester Road, Stanley, Dh9 0xd - DH9 0XD

Open·24 hours
4.1 mi
E10171.9p
E5191.9p
Diesel197.9p
Prem B7217.9p
Texaco logo

Texaco

Chester Road, Stanley - DH9 0QD

Open·24 hours
4.1 mi
Diesel167.9p
E5167.9p
E10149.9p
Prem B7185.9p
Esso logo

Esso

Post Office, Chilton Moor Filling Station, North View Terrace, Colliery Row, Houghton Le Spring, Dh4 5nw, Houghton Le Spring - DH4 5NW

Open·24 hours
4.1 mi
E10167.9p
E5177.9p
Prem B7205.9p
Diesel195.9p
Esso logo

Esso

Heworth Road, Washington - NE37 2PX

Open·24 hours
4.2 mi
E10174.9p
Diesel198.9p
E5193.9p
Esso logo

Esso

Kip Hill Services, Pelaw Avenue - DH9 0LL

Open·24 hours
4.5 mi
Diesel198.9p
Prem B7214.9p
E10172.9p
E5194.9p
Jet logo

Jet

Quarry Service Station, Quarry Row, Houghton Le Spring, Dh4 4au, Houghton Le Spring - DH4 4AU

Open·24 hours
4.6 mi
Diesel196.9p
E10168.9p
E5179.9p
Tesco logo

Tesco

Newbottle Street, Houghton Le Spring - DH4 4AU

Open·24 hours
4.6 mi
Diesel185.9p
E10162.9p
EG On The Move logo

EG On The Move

Mercantile Road (b1284), Houghton Le Spring - DH4 5PH

Open·24 hours
4.9 mi
Diesel195.7p
Prem B7215.7p
E5187.7p
E10167.7p
Gulf logo

Gulf

Kaysburn, Witton Gilbert, Durham - DH7 6TJ

Open·24 hours
4.9 mi
Prem B7219.9p
E10171.9p
E5189.9p
Diesel201.9p

Frequently Asked Questions

Common questions about Esso Chester-le-Street petrol station

What are the current fuel prices at Esso in Chester-le-Street?

The current fuel prices at Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street, DH2 2LU are: Diesel(B7): 198.9p, Premium Diesel(B7): 208.9p, Premium Unleaded(E5): 188.9p, Unleaded(E10): 168.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is Esso Chester-le-Street cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street is currently 4.7p lower than the local average of 173.6p. There are 26 stations within 5 miles, with prices ranging from 149.9p to 199.9p.

How do Esso Chester-le-Street prices compare to the UK national average?

E10 petrol at Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street is 4.9p lower than the UK national average of 173.8p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at Esso Chester-le-Street?

Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street offers the following fuel types: Diesel(B7), Premium Diesel(B7), Premium Unleaded(E5), Unleaded(E10). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is Esso Chester-le-Street one of the cheapest petrol stations nearby?

Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street is the 5th cheapest station out of 26 petrol stations within 5 miles for E10 petrol.

What other petrol stations are near Esso Chester-le-Street?

The nearest alternative petrol stations to Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street are: BP (0.7 miles away), Esso (1.0 miles away), Esso (1.1 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Chester-le-Street area.

Where is Esso Chester-le-Street located?

Esso Chester-le-Street is located at Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street, DH2 2LU. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Chester-le-Street area.

How often are fuel prices updated at Esso Chester-le-Street?

Fuel prices at Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the Esso fuel prices on FuelSpy live?

Prices for Esso Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does Esso Chester-le-Street accept?

Most Esso forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Chester-le-Street?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Chester-le-Street often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

About Esso Fuel Stations

What is Esso Synergy fuel?

Esso Synergy fuel contains advanced additives designed to improve engine performance and efficiency. Synergy Supreme+ 99 is a premium option for high-performance vehicles.

Can I earn Nectar points at Esso stations?

Yes, Esso is part of the Nectar loyalty program. You can earn points on fuel purchases and redeem them at Sainsbury's, Argos, and other partners.

Does Esso offer electric vehicle (EV) charging?

Esso is trialing EV charging at select stations through partnerships with Gridserve, with plans to expand its charging network by 2025.

Fuel Prices in Chester-le-Street

Looking for cheap petrol in Chester-le-Street? Esso at Falcon Service Station, Pelton Lane, Chester Le Street, Dh2 2lu, Chester Le Street offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Chester-le-Street average and the UK national average.

There are 26 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in DH2 and save money every time you fill up.

Esso is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.