Tate Oil logo

Tate Oil Middlesbrough

Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough

TS3 6AT, North Yorkshire

+441642630087
Google MapsGet DirectionsUpdated: 29 September 2026 at 03:40
Monday24 hours
TuesdayToday24 hours
Wednesday24 hours
Thursday24 hours
Friday24 hours
Saturday24 hours
Sunday24 hours

Current Fuel Prices

Premium Unleaded(E5)181.9p
6.0pvs Middlesbrough avg
Unleaded(E10)172.9p
0.7pvs Middlesbrough avg
Diesel(B7)199.9p
0.9pvs Middlesbrough avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at Tate Oil Middlesbrough and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Premium Unleaded(E5)181.9p/L
Fill 50L
£90.95
Save £1.00 At Tesco (3.4 mi)
179.9p/L
Unleaded(E10)172.9p/L
Fill 50L
£86.45
Save £2.00 At Shell (2.3 mi)
168.9p/L
Diesel(B7)199.9p/L
Fill 50L
£99.95
Save £1.50 At Tesco (2.1 mi)
196.9p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£157/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £157/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#19

Higher priced

Out of 28 stations within 5 miles

E10 Price Position in Middlesbrough

Cheapest: 168.9pThis station: 172.9pMost expensive: 175.9p

Around the middle of local prices

Local price range (Middlesbrough): E10 prices range from 168.9p to 175.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Middlesbrough Area

Swipe to see more stations

Sites
Tate OilThis Site
BP
⊙ 0.4 mi
BP
Esso
⊙ 0.7 mi
Esso
Esso
⊙ 0.8 mi
Esso
Morrisons
⊙ 1.1 mi
Morrisons
Sainsburys
⊙ 1.1 mi
Sainsburys
Asda
⊙ 1.5 mi
Asda
Tesco
⊙ 2.1 mi
Tesco
EG On The Move
⊙ 2.1 mi
EG On The Move
BP
⊙ 2.2 mi
BP
Shell
⊙ 2.3 mi
Shell
Esso
⊙ 2.6 mi
Esso
Morrisons
⊙ 2.8 mi
Morrisons
Asda
⊙ 2.9 mi
Asda
Esso
⊙ 3.1 mi
Esso
Esso
⊙ 3.1 mi
Esso
Shell
⊙ 3.1 mi
Shell
Tesco
⊙ 3.4 mi
Tesco
Tesco
⊙ 3.4 mi
Tesco
Tesco
⊙ 3.4 mi
Tesco
Jet
⊙ 3.5 mi
Jet
Esso
⊙ 3.7 mi
Esso
Asda
⊙ 3.8 mi
Asda
Jet
⊙ 3.9 mi
Jet
Jet
⊙ 4.2 mi
Jet
Esso
⊙ 4.6 mi
Esso
Shell
⊙ 4.7 mi
Shell
Sainsburys
⊙ 5.0 mi
Sainsburys
E10
172.9
13 minutes ago
175.9+3.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
175.9+3.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
172.7-0.2p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
168.9-4.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
172.9
13 minutes ago
171.7-1.2p
13 minutes ago
169.9-3.0p
13 minutes ago
169.9-3.0p
13 minutes ago
172.9
13 minutes ago
169.9-3.0p
20 hours ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
170.9-2.0p
13 minutes ago
172.9
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
173.7+0.8p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
172.9
13 minutes ago
172.9
13 minutes ago
173.9+1.0p
13 minutes ago
171.9-1.0p
13 minutes ago
E5
181.9
13 minutes ago
195.9+14.0p
13 minutes ago
183.9+2.0p
13 minutes ago
194.9+13.0p
13 minutes ago
189.9+8.0p
13 minutes ago
N/AN/A
181.9
13 minutes ago
191.9+10.0p
13 minutes ago
190.9+9.0p
13 minutes ago
182.9+1.0p
13 minutes ago
N/A
189.9+8.0p
13 minutes ago
N/AN/A
183.9+2.0p
13 minutes ago
N/A
179.9-2.0p
20 hours ago
181.9
13 minutes ago
180.9-1.0p
13 minutes ago
193.9+12.0p
13 minutes ago
186.9+5.0p
13 minutes ago
N/A
189.9+8.0p
13 minutes ago
194.9+13.0p
13 minutes ago
184.9+3.0p
13 minutes ago
199.9+18.0p
13 minutes ago
183.9+2.0p
13 minutes ago
DSL
199.9
13 minutes ago
202.9+3.0p
13 minutes ago
199.9
13 minutes ago
202.9+3.0p
13 minutes ago
197.9-2.0p
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
197.7-2.2p
13 minutes ago
196.9-3.0p
13 minutes ago
199.9
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
196.9-3.0p
13 minutes ago
199.9
13 minutes ago
197.9-2.0p
13 minutes ago
198.7-1.2p
13 minutes ago
N/A
197.9-2.0p
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
196.9-3.0p
20 hours ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
197.9-2.0p
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
197.7-2.2p
13 minutes ago
199.9
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
199.9
13 minutes ago
198.9-1.0p
13 minutes ago
PRM B7N/A
219.9
13 minutes ago
212.9
13 minutes ago
221.9
13 minutes ago
N/AN/AN/AN/A
219.9
13 minutes ago
217.9
13 minutes ago
206.9
13 minutes ago
N/AN/AN/AN/A
212.9
13 minutes ago
N/AN/AN/AN/A
219.9
13 minutes ago
213.9
13 minutes ago
N/A
215.9
13 minutes ago
214.9
13 minutes ago
210.9
13 minutes ago
224.9
13 minutes ago
N/A
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
197.9
13 minutes ago
N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Middlesbrough

27 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

BP logo

BP

Cambridge Road, Middlesborough - TS3 8AG

Open·24 hours
0.4 mi
Diesel202.9p
E5195.9p
Prem B7219.9p
E10175.9p
Esso logo

Esso

Park Lane Garage, 132, Park Lane, Middlesbrough - TS1 3LL

Open·24 hours
0.7 mi
Prem B7212.9p
E10171.9p
E5183.9p
Diesel199.9p
Esso logo

Esso

Longlands Road, Middlesbrough - TS3 8EL

Open·Closes 11:59pm
0.8 mi
Diesel202.9p
E10175.9p
Prem B7221.9p
E5194.9p
Morrisons logo

Morrisons

Berwick Hills Centre, Ormesby Road - TS3 7RP

Closed·Opens 6am
1.1 mi
E10171.9p
Diesel197.9p
E5189.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

32 Wilson Street, Middlesbrough - TS1 1RP

Closed·Opens 7am
1.1 mi
Diesel198.9p
E10171.9p
Asda logo

Asda

2 North Street, Middlesbrough - TS6 6AN

Closed·Opens 7am
1.5 mi
E10172.7p
Diesel197.7p
Tesco logo

Tesco

Trunk Rd, South Bank, Middlesbrough - TS6 9QH

Closed·Opens 6am
2.1 mi
E5181.9p
E10171.9p
Diesel196.9p
EG On The Move logo

EG On The Move

Roseberry Filling Station, 1 Acklam Road, Middlesbrough - TS5 5AY

Open·24 hours
2.1 mi
Prem B7219.9p
E10171.9p
E5191.9p
Diesel199.9p
BP logo

BP

High Street, Middlesborough - TS7 9AE

Open·24 hours
2.2 mi
Diesel198.9p
E10171.9p
E5190.9p
Prem B7217.9p
Shell logo

Shell

Post Office, Tudor Lodge, Marton Road, Middlesbrough, Ts4 3se, Middlesbrough - TS4 3SE

Open·24 hours
2.3 mi
Prem B7206.9p
Diesel196.9p
E5182.9p
E10168.9p
Esso logo

Esso

Acklam Road, Middlesbrough - TS5 7BW

Open·24 hours
2.6 mi
Diesel199.9p
E10171.9p
Morrisons logo

Morrisons

Newmarket Avenue, Thornaby - TS17 7BP

Closed·Opens 6am
2.8 mi
E5189.9p
Diesel197.9p
E10172.9p
Asda logo

Asda

Portrack Lane, Stockton On Tees - TS18 2PB

Open·Closes 11:59pm
2.9 mi
E10171.7p
Diesel198.7p
Esso logo

Esso

Esso, Birchington Avenue , Eston , Middlesbrough - TS6 8AJ

Closed·Opens 7am
3.1 mi
E10169.9p
B10197.9p
Esso logo

Esso

646 Acklam Road, Middlesbrough - TS5 7HL

Open·24 hours
3.1 mi
Prem B7212.9p
Diesel197.9p
E10169.9p
E5183.9p
Shell logo

Shell

Lodge Garage High Street, Eston, Middlesborough - TS6 9JL

Closed·Opens 7am
3.1 mi
E10172.9p
Diesel198.9p
Tesco logo

Tesco

Tesco Express, Dixons Bank, Marton-in-cleveland, Middlesbrough - TS7 8NX

Closed·Opens 6am
3.4 mi
E5179.9p
E10169.9p
Diesel196.9p
Tesco logo

Tesco

Parkway Centre, Coulby Newham, Middlesbrough - TS8 0TJ

Closed·Opens 6am
3.4 mi
E5181.9p
Diesel198.9p
E10171.9p
Tesco logo

Tesco

Tesco Service Station, Leeholme Road, Billingham - TS23 3TA

Closed·Opens 6am
3.4 mi
Diesel197.9p
E10170.9p
E5180.9p
Jet logo

Jet

Mandale Road, Stockton-on-tees - TS17 6AF

Open·24 hours
3.5 mi
Diesel198.9p
E5193.9p
Prem B7219.9p
E10172.9p
Esso logo

Esso

Bypass Rd, Billingham - TS23 1PB

Closed·Opens 6am
3.7 mi
E10171.9p
Diesel198.9p
Prem B7213.9p
E5186.9p
Asda logo

Asda

Allensway, Thornaby, Stockton On Tees - TS17 9EN

Closed·Opens 6am
3.8 mi
Diesel197.7p
E10173.7p
Jet logo

Jet

Norton Road, Stockton-on-tees - TS20 2PN

Closed·Opens 7am
3.9 mi
Diesel199.9p
Prem B7215.9p
E5189.9p
E10171.9p
Jet logo

Jet

Wolviston Road Filling Station, Wolviston Road - TS22 5JF

Open·24 hours
4.2 mi
Diesel198.9p
E10172.9p
Prem B7214.9p
E5194.9p
Esso logo

Esso

87-91 Oxbridge Lane, Stockton On Tees - TS18 4AR

Closed·Opens 6am
4.6 mi
Prem B7210.9p
Diesel198.9p
E10172.9p
E5184.9p
Shell logo

Shell

Thornaby Road, Stockton-on-tees - TS17 0JJ

Open·24 hours
4.7 mi
E10173.9p
Diesel199.9p
E5199.9p
Prem B7224.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Whitehouse Farm, Bishopton Road West, Stockton-on-tees - TS19 0QB

Closed·Opens 7am
5.0 mi
E5183.9p
E10171.9p
Diesel198.9p

Frequently Asked Questions

Common questions about Tate Oil Middlesbrough petrol station

What are the current fuel prices at Tate Oil in Middlesbrough?

The current fuel prices at Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough, TS3 6AT are: Premium Unleaded(E5): 181.9p, Unleaded(E10): 172.9p, Diesel(B7): 199.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is Tate Oil Middlesbrough cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough is currently 0.7p higher than the local average of 172.2p. There are 28 stations within 5 miles, with prices ranging from 168.9p to 175.9p.

How do Tate Oil Middlesbrough prices compare to the UK national average?

E10 petrol at Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough is 1.2p lower than the UK national average of 174.1p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at Tate Oil Middlesbrough?

Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough offers the following fuel types: Premium Unleaded(E5), Unleaded(E10), Diesel(B7). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is Tate Oil Middlesbrough one of the cheapest petrol stations nearby?

Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough is the 19th cheapest station out of 28 petrol stations within 5 miles for E10 petrol.

What other petrol stations are near Tate Oil Middlesbrough?

The nearest alternative petrol stations to Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough are: BP (0.4 miles away), Esso (0.7 miles away), Esso (0.8 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Middlesbrough area.

Where is Tate Oil Middlesbrough located?

Tate Oil Middlesbrough is located at Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough, TS3 6AT. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Middlesbrough area.

How often are fuel prices updated at Tate Oil Middlesbrough?

Fuel prices at Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the Tate Oil fuel prices on FuelSpy live?

Prices for Tate Oil Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does Tate Oil Middlesbrough accept?

Most Tate Oil forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Middlesbrough?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Middlesbrough often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

Fuel Prices in Middlesbrough

Looking for cheap petrol in Middlesbrough? Tate Oil at Refuel Forecourts Ltd, Gateway Service Station, Heath Road, Middlesbrough offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Middlesbrough average and the UK national average.

There are 27 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in TS3 and save money every time you fill up.

Tate Oil is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.