Shell logo

Shell Dewsbury

The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury

WF12 9PJ, West Yorkshire

+441924208947
Google MapsGet DirectionsUpdated: 28 September 2026 at 20:01
MondayToday24 hours
Tuesday24 hours
Wednesday24 hours
Thursday24 hours
Friday24 hours
Saturday24 hours
Sunday24 hours

Current Fuel Prices

Premium Unleaded(E5)195.9p
11.1pvs Dewsbury avg
Unleaded(E10)165.9p
2.6pvs Dewsbury avg
Premium Diesel(B7)217.9p
5.9pvs Dewsbury avg
Diesel(B7)196.9p
Same as avgvs Dewsbury avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at Shell Dewsbury and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Premium Unleaded(E5)195.9p/L
Fill 50L
£97.95
Save £25.50 At BP (2.0 mi)
144.9p/L
Premium Diesel(B7)217.9p/L
Fill 50L
£108.95
Save £30.50 At BP (2.0 mi)
156.9p/L
Diesel(B7)196.9p/L
Fill 50L
£98.45
Save £18.50 At Jet (1.9 mi)
159.9p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£151/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £153/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#5

Better than average

Out of 46 stations within 5 miles

E10 Price Position in Dewsbury

Cheapest: 145.9pThis station: 165.9pMost expensive: 174.9p

Around the middle of local prices

Local price range (Dewsbury): E10 prices range from 145.9p to 174.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Dewsbury Area

Swipe to see more stations

Sites
ShellThis Site
Asda
⊙ 0.1 mi
Asda
BP
⊙ 0.3 mi
BP
Sainsburys
⊙ 0.3 mi
Sainsburys
Esso
⊙ 0.9 mi
Esso
Shell
⊙ 1.1 mi
Shell
Esso
⊙ 1.2 mi
Esso
Dewsbury Moor Service Station
⊙ 1.3 mi
Dewsbury Moor Service Station
Dewsbury Moor Service Station
⊙ 1.3 mi
Dewsbury Moor Service Station
Shell
⊙ 1.6 mi
Shell
BP
⊙ 1.6 mi
BP
Esso
⊙ 1.7 mi
Esso
Chidswell Service Station
⊙ 1.9 mi
Chidswell Service Station
Jet
⊙ 1.9 mi
Jet
Jet
⊙ 1.9 mi
Jet
BP
⊙ 1.9 mi
BP
Tesco
⊙ 2.0 mi
Tesco
BP
⊙ 2.0 mi
BP
Shell
⊙ 2.0 mi
Shell
Esso
⊙ 2.2 mi
Esso
Morrisons
⊙ 2.4 mi
Morrisons
Murco
⊙ 2.5 mi
Murco
Gulf
⊙ 2.7 mi
Gulf
Horbury Bridge Autopoint
⊙ 2.9 mi
Horbury Bridge Autopoint
Asda
⊙ 2.9 mi
Asda
Teales Garage Limited
⊙ 3.0 mi
Teales Garage Limited
Texaco
⊙ 3.1 mi
Texaco
Esso
⊙ 3.4 mi
Esso
Shell
⊙ 3.4 mi
Shell
Asda
⊙ 3.6 mi
Asda
Asda
⊙ 3.7 mi
Asda
Shell
⊙ 3.9 mi
Shell
Shell
⊙ 3.9 mi
Shell
Asda
⊙ 4.2 mi
Asda
Morrisons
⊙ 4.3 mi
Morrisons
Morrisons
⊙ 4.3 mi
Morrisons
Esso
⊙ 4.3 mi
Esso
BP
⊙ 4.3 mi
BP
Tesco
⊙ 4.4 mi
Tesco
Esso
⊙ 4.4 mi
Esso
BP
⊙ 4.4 mi
BP
BP
⊙ 4.5 mi
BP
Esso
⊙ 4.6 mi
Esso
Shell
⊙ 4.8 mi
Shell
Esso
⊙ 4.8 mi
Esso
BP
⊙ 5.0 mi
BP
E10
165.9
a minute ago
165.7-0.2p
2 minutes ago
165.9
2 minutes ago
165.9
2 minutes ago
166.9+1.0p
a minute ago
168.9+3.0p
a minute ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
168.9+3.0p
2 minutes ago
145.9-20.0p
7 months ago
171.9+6.0p
a minute ago
165.9
2 minutes ago
169.9+4.0p
a minute ago
145.9-20.0p
2 months ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
148.9-17.0p
a minute ago
168.9+3.0p
a minute ago
166.9+1.0p
a minute ago
172.9+7.0p
2 minutes ago
168.9+3.0p
2 minutes ago
170.9+5.0p
2 minutes ago
168.9+3.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
a minute ago
170.9+5.0p
2 minutes ago
174.9+9.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
168.9+3.0p
a minute ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
172.9+7.0p
a minute ago
172.9+7.0p
2 minutes ago
169.7+3.8p
2 minutes ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
171.9+6.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
2 minutes ago
171.9+6.0p
2 minutes ago
171.9+6.0p
2 minutes ago
172.9+7.0p
2 minutes ago
168.9+3.0p
2 minutes ago
167.9+2.0p
2 minutes ago
169.9+4.0p
a minute ago
173.9+8.0p
2 minutes ago
172.9+7.0p
2 minutes ago
172.9+7.0p
2 minutes ago
171.9+6.0p
2 minutes ago
171.9+6.0p
2 minutes ago
E5
195.9
a minute ago
N/AN/AN/A
181.9-14.0p
a minute ago
183.9-12.0p
a minute ago
189.9-6.0p
2 minutes ago
183.9-12.0p
2 minutes ago
160.9-35.0p
7 months ago
199.9+4.0p
a minute ago
N/A
189.9-6.0p
a minute ago
159.9-36.0p
2 months ago
186.9-9.0p
2 minutes ago
159.9-36.0p
a minute ago
186.9-9.0p
a minute ago
176.9-19.0p
a minute ago
144.9-51.0p
2 minutes ago
183.9-12.0p
2 minutes ago
184.9-11.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
a minute ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
199.9+4.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
178.9-17.0p
a minute ago
187.9-8.0p
2 minutes ago
N/A
194.9-1.0p
2 minutes ago
N/A
185.9-10.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
198.9+3.0p
2 minutes ago
187.9-8.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
185.9-10.0p
2 minutes ago
189.9-6.0p
2 minutes ago
192.9-3.0p
2 minutes ago
N/A
182.9-13.0p
2 minutes ago
186.9-9.0p
a minute ago
189.9-6.0p
2 minutes ago
189.9-6.0p
2 minutes ago
187.9-8.0p
2 minutes ago
190.9-5.0p
2 minutes ago
191.9-4.0p
2 minutes ago
DSL
196.9
a minute ago
187.7-9.2p
2 minutes ago
193.9-3.0p
2 minutes ago
187.9-9.0p
2 minutes ago
192.9-4.0p
a minute ago
197.9+1.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
198.9+2.0p
2 minutes ago
N/A
195.9-1.0p
a minute ago
193.9-3.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
a minute ago
N/A
195.9-1.0p
2 minutes ago
159.9-37.0p
a minute ago
197.9+1.0p
a minute ago
188.9-8.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
198.9+2.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
2 minutes ago
195.9-1.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
a minute ago
196.9
2 minutes ago
204.9+8.0p
2 minutes ago
195.9-1.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
a minute ago
197.9+1.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
196.7-0.2p
2 minutes ago
197.9+1.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
196.9
2 minutes ago
196.9
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
201.9+5.0p
2 minutes ago
195.9-1.0p
2 minutes ago
194.9-2.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
PRM B7
217.9
a minute ago
N/A
205.9-12.0p
2 minutes ago
N/A
207.9-10.0p
a minute ago
212.9-5.0p
a minute ago
215.9-2.0p
2 minutes ago
213.9-4.0p
2 minutes ago
N/A
219.9+2.0p
a minute ago
205.9-12.0p
2 minutes ago
215.9-2.0p
a minute ago
N/AN/AN/A
210.9-7.0p
a minute ago
N/A
156.9-61.0p
2 minutes ago
213.9-4.0p
2 minutes ago
207.9-10.0p
2 minutes ago
N/AN/A
210.9-7.0p
2 minutes ago
219.9+2.0p
2 minutes ago
211.9-6.0p
2 minutes ago
N/A
215.9-2.0p
2 minutes ago
N/A
224.9+7.0p
2 minutes ago
N/A
213.9-4.0p
2 minutes ago
209.9-8.0p
2 minutes ago
210.9-7.0p
2 minutes ago
215.9-2.0p
2 minutes ago
N/A
206.9-11.0p
2 minutes ago
215.9-2.0p
2 minutes ago
221.9+4.0p
2 minutes ago
N/A
209.9-8.0p
2 minutes ago
214.9-3.0p
a minute ago
209.9-8.0p
2 minutes ago
215.9-2.0p
2 minutes ago
209.9-8.0p
2 minutes ago
218.9+1.0p
2 minutes ago
219.9+2.0p
2 minutes ago
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
156.9
2 months ago
N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Dewsbury

45 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

Asda logo

Asda

Mill Street West, Dewsbury - WF12 9AE

Open·Closes 11:59pm
0.1 mi
Diesel187.7p
E10165.7p
BP logo

BP

B P Dewsbury Service Station, Savile Road, Dewsbury, Wf12 9lr, Dewsbury - WF12 9LR

Open·24 hours
0.3 mi
Prem B7205.9p
Diesel193.9p
E10165.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Railway Street, Dewsbury - WF12 8EB

Open·Closes 10pm
0.3 mi
Diesel187.9p
E10165.9p
Esso logo

Esso

Wakefield Rd, Dewsbury - WF12 8AJ

Open·Closes 12am
0.9 mi
Prem B7207.9p
E5181.9p
E10166.9p
Diesel192.9p
Shell logo

Shell

Shell Service Station, Huddersfield Road, Dewsbury, Wf13 3je, Dewsbury - WF13 3JE

Open·24 hours
1.1 mi
E10168.9p
E5183.9p
Diesel197.9p
Prem B7212.9p
Esso logo

Esso

Bradford Road, Batley - WF17 6JQ

Open·24 hours
1.2 mi
E5189.9p
Prem B7215.9p
E10169.9p
Diesel199.9p
Dewsbury Moor Service Station logo

Dewsbury Moor Service Station

Dewsbury Moor Service Station, 151, Heckmondwike Road, Dewsbury - WF13 3NS

Open·Closes 10pm
1.3 mi
E10168.9p
Diesel198.9p
E5183.9p
Prem B7213.9p
Dewsbury Moor Service Station logo

Dewsbury Moor Service Station

Dewsbury Moor Service Station, 151, Heckmondwike Road, Dewsbury, Wf13 3ns, Dewsbury - WF13 3NS

Open·Closes 10pm
1.3 mi
E10145.9p
E5160.9p
Shell logo

Shell

Leeds Road, Dewsbury - WF12 7HP

Open·Closes 10pm
1.6 mi
E10171.9p
Prem B7219.9p
E5199.9p
Diesel195.9p
BP logo

BP

Heckmondwike Service Station, Halifax Road, Staincliffe, Dewsbury - WF13 4AW

Open·24 hours
1.6 mi
Prem B7205.9p
Diesel193.9p
E10165.9p
Esso logo

Esso

791 Huddersfield Road, Dewsbury - WF13 3LR

Open·24 hours
1.7 mi
Diesel199.9p
Prem B7215.9p
E5189.9p
E10169.9p
Chidswell Service Station logo

Chidswell Service Station

Chidswell Service Station, Leeds Road, Dewsbury, Wf12 7qw, Dewsbury - WF12 7QW

Open·24 hours
1.9 mi
B10156.9p
E5159.9p
E10145.9p
Jet logo

Jet

Chidswell Service Station, Leeds Road, Dewsbury, Wf12 7qw, Dewsbury - WF12 7QW

Open·Closes 10pm
1.9 mi
Diesel195.9p
E5186.9p
E10169.9p
Jet logo

Jet

Chidswell Service Station, Leeds Road, Dewsbury, Wf12 7qw, Dewsbury - WF12 7QW

Open·Closes 10pm
1.9 mi
E10148.9p
E5159.9p
Diesel159.9p
BP logo

BP

962 Huddersfield Road, Mirfield - WF14 9HS

Open·Closes 11:59pm
1.9 mi
Diesel197.9p
Prem B7210.9p
E10168.9p
E5186.9p
Tesco logo

Tesco

Tesco Stores Ltd, Bradford Road, Batley - WF17 5JU

Open·24 hours
2.0 mi
E5176.9p
E10166.9p
Diesel188.9p
BP logo

BP

Spar Stores, 452, Bradford Road, Batley - WF17 5LW

Open·24 hours
2.0 mi
Diesel199.9p
Prem B7156.9p
E10172.9p
E5144.9p
Shell logo

Shell

Walkley Lane Service Station (shell), Walkley Lane, Heckmondwike - WF16 0LU

Open·Closes 11pm
2.0 mi
E10168.9p
Prem B7213.9p
Diesel198.9p
E5183.9p
Esso logo

Esso

Prospect Service Station, Prospect Road, Ossett, Wf5 9hl, Ossett - WF5 9HL

Open·Closes 11pm
2.2 mi
E10170.9p
E5184.9p
Prem B7207.9p
Diesel197.9p
Morrisons logo

Morrisons

Union Street, Heckmondwike - WF16 0HL

Open·Closes 11pm
2.4 mi
E10168.9p
E5185.9p
Diesel195.9p
Murco logo

Murco

Towngate Service Station, Towngate, Ossett, Wf5 0pp, Ossett - WF5 0PP

Open·Closes 10:30pm
2.5 mi
Diesel197.9p
E5185.9p
E10169.9p
Gulf logo

Gulf

The Elms, Wakefield Road, Liversedge, Wf15 6au, Liversedge - WF15 6AU

Open·24 hours
2.7 mi
Prem B7210.9p
E5185.9p
E10170.9p
Diesel196.9p
Horbury Bridge Autopoint logo

Horbury Bridge Autopoint

226, Bridge Road, Horbury, Wakefield - WF4 5PT

Open·24 hours
2.9 mi
Diesel204.9p
E5199.9p
Prem B7219.9p
E10174.9p
Asda logo

Asda

Bradford Road, Liversedge - WF15 6JE

Open·Closes 11pm
2.9 mi
E5185.9p
E10169.9p
Diesel195.9p
Prem B7211.9p
Teales Garage Limited logo

Teales Garage Limited

Teale's Garage Ltd, Leeds Road, Mirfield, Wf14 0dl, Mirfield - WF14 0DL

Closed·Opens 7:30am Tue
3.0 mi
Diesel197.9p
E10168.9p
E5178.9p
Texaco logo

Texaco

Adamsons, Smithies Service Station, Huddersfield Road, Birstall, Batley - WF17 9AY

Open·24 hours
3.1 mi
E10169.9p
Diesel197.9p
Prem B7215.9p
E5187.9p
Esso logo

Esso

Ossett Service Station, Wakefield Road - WF5 9AB

Open·Closes 10:30pm
3.4 mi
E10172.9p
Diesel199.9p
Shell logo

Shell

Wakefield Road, Ossett - WF5 9AD

Open·24 hours
3.4 mi
E10172.9p
Prem B7224.9p
Diesel199.9p
E5194.9p
Asda logo

Asda

Howley Park Road, Morley - LS27 0BP

Open·Closes 11:59pm
3.6 mi
E10169.7p
Diesel196.7p
Asda logo

Asda

Oxford Road, Gomersal, Cleckheaton - BD19 4PY

Open·Closes 10pm
3.7 mi
Diesel197.9p
E10169.9p
Prem B7213.9p
E5185.9p
Shell logo

Shell

Shell (uk) Ltd, Three Nuns, Leeds Road, Mirfield - WF14 0BY

Open·24 hours
3.9 mi
E5185.9p
Prem B7209.9p
Diesel197.9p
E10169.9p
Shell logo

Shell

Victoria Filling Station, Bruntcliffe Road, Morley, Leeds - LS27 0JZ

Open·24 hours
3.9 mi
E10169.9p
E5198.9p
Prem B7210.9p
Diesel197.9p
Asda logo

Asda

323 Horbury Road, Wakefield - WF2 8JN

Open·Closes 10pm
4.2 mi
Diesel199.9p
Prem B7215.9p
E5187.9p
E10171.9p
Morrisons logo

Morrisons

Queensway, Morley - LS27 9BG

Open·Closes 11pm
4.3 mi
E10169.9p
Diesel196.9p
E5185.9p
Morrisons logo

Morrisons

Dewsbury Road, Wakefield - WF2 9BY

Open·Closes 11pm
4.3 mi
Prem B7206.9p
E10171.9p
E5185.9p
Diesel196.9p
Esso logo

Esso

Leeds Road, Huddersfield - HD5 0RP

Open·24 hours
4.3 mi
Diesel199.9p
Prem B7215.9p
E10171.9p
E5189.9p
BP logo

BP

Unit 2, Plantation Way, Gildersome, Morley, Leeds - LS27 7FP

Open·24 hours
4.3 mi
E5192.9p
Diesel201.9p
E10172.9p
Prem B7221.9p
Tesco logo

Tesco

Tesco Stores Ltd, 49 Northgate, Cleckheaton - BD19 3HS

Open·24 hours
4.4 mi
E10168.9p
Diesel195.9p
Esso logo

Esso

Bradford Rd, Leeds - WF3 2JA

Open·Closes 12am
4.4 mi
E10167.9p
Diesel194.9p
Prem B7209.9p
E5182.9p
BP logo

BP

Bp Manor Service Station, Bradford Road, East Ardsley, Wakefield - WF3 2HE

Open·24 hours
4.4 mi
E10169.9p
Diesel197.9p
Prem B7214.9p
E5186.9p
BP logo

BP

Wakefield Road, Lepton, Huddersfield - HD8 0LU

Open·Closes 10pm
4.5 mi
E10173.9p
Diesel199.9p
E5189.9p
Prem B7209.9p
Esso logo

Esso

Horbury Road, Wakefield - WF2 8RB

Open·Closes 10pm
4.6 mi
E10172.9p
Prem B7215.9p
E5189.9p
Diesel199.9p
Shell logo

Shell

Victoria Road, Morley, Leeds - LS27 9NU

Open·24 hours
4.8 mi
E5187.9p
Diesel199.9p
Prem B7209.9p
E10172.9p
Esso logo

Esso

Gelderd Road, Morley - LS27 7LG

Open·24 hours
4.8 mi
E10171.9p
E5190.9p
Diesel199.9p
Prem B7218.9p
BP logo

BP

Peel Ave, Calderpark, Wakefield - WF2 7UA

Open·24 hours
5.0 mi
Prem B7219.9p
E10171.9p
E5191.9p
Diesel199.9p

Frequently Asked Questions

Common questions about Shell Dewsbury petrol station

What are the current fuel prices at Shell in Dewsbury?

The current fuel prices at Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury, WF12 9PJ are: Premium Unleaded(E5): 195.9p, Unleaded(E10): 165.9p, Premium Diesel(B7): 217.9p, Diesel(B7): 196.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is Shell Dewsbury cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury is currently 2.6p lower than the local average of 168.5p. There are 46 stations within 5 miles, with prices ranging from 145.9p to 174.9p.

How do Shell Dewsbury prices compare to the UK national average?

E10 petrol at Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury is 8.2p lower than the UK national average of 174.1p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at Shell Dewsbury?

Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury offers the following fuel types: Premium Unleaded(E5), Unleaded(E10), Premium Diesel(B7), Diesel(B7). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is Shell Dewsbury one of the cheapest petrol stations nearby?

Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury is the 5th cheapest station out of 46 petrol stations within 5 miles for E10 petrol.

What other petrol stations are near Shell Dewsbury?

The nearest alternative petrol stations to Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury are: Asda (0.1 miles away), BP (0.3 miles away), Sainsburys (0.3 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Dewsbury area.

Where is Shell Dewsbury located?

Shell Dewsbury is located at The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury, WF12 9PJ. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Dewsbury area.

How often are fuel prices updated at Shell Dewsbury?

Fuel prices at Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the Shell fuel prices on FuelSpy live?

Prices for Shell The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does Shell Dewsbury accept?

Most Shell forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Dewsbury?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Dewsbury often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

About Shell Fuel Stations

What is Shell V-Power fuel?

Shell V-Power is a premium fuel designed to boost engine performance and efficiency. It contains active cleaning agents that reduce deposits in engines, improving fuel economy and lowering emissions over time.

Does Shell offer EV charging at its stations?

Yes, Shell's Recharge network provides fast and ultra-rapid EV chargers at many UK stations, making it a key player in the transition to electric mobility.

How does the Shell Go+ loyalty program work?

Shell Go+ rewards customers with points for every liter of fuel purchased, which can be redeemed for discounts, free products, or donations to charity.

Fuel Prices in Dewsbury

Looking for cheap petrol in Dewsbury? Shell at The Phone Market, 66, Savile Road, Dewsbury offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Dewsbury average and the UK national average.

There are 45 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in WF12 and save money every time you fill up.

Shell is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.