Texaco logo

Texaco Clydach (Swansea)

142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn

SA8 4BN, West Glamorgan

+441792986608
Google MapsGet DirectionsUpdated: 28 September 2026 at 23:00
Monday6am - 11pm
TuesdayToday6am - 11pm
Wednesday6am - 11pm
Thursday6am - 11pm
Friday6am - 11pm
Saturday6am - 11pm
Sunday6:30am - 11pm

Current Fuel Prices

Unleaded(E10)167.9p
4.2pvs Clydach (Swansea) avg
Diesel(B7)196.9p
1.4pvs Clydach (Swansea) avg
Premium Unleaded(E5)182.9p
4.9pvs Clydach (Swansea) avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at Texaco Clydach (Swansea) and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Unleaded(E10)167.9p/L
Fill 50L
£83.95
Best price nearby
Diesel(B7)196.9p/L
Fill 50L
£98.45
Save £0.50 At Esso (4.5 mi)
195.9p/L
Premium Unleaded(E5)182.9p/L
Fill 50L
£91.45
Save £2.50 At Tesco (0.7 mi)
177.9p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£153/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £156/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#1

Among the cheapest!

Out of 14 stations within 5 miles

E10 Price Position in Clydach (Swansea)

Cheapest: 167.9pThis station: 167.9pMost expensive: 175.9p

Cheaper than 100% of local stations

Local price range (Clydach (Swansea)): E10 prices range from 167.9p to 175.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Clydach (Swansea) Area

Swipe to see more stations

Sites
TexacoThis Site
Tesco
⊙ 0.7 mi
Tesco
Texaco
⊙ 1.6 mi
Texaco
Valero
⊙ 3.4 mi
Valero
Texaco
⊙ 3.5 mi
Texaco
BP
⊙ 3.7 mi
BP
Asda
⊙ 3.7 mi
Asda
Tesco
⊙ 3.7 mi
Tesco
Tesco
⊙ 3.8 mi
Tesco
EG On The Move
⊙ 3.9 mi
EG On The Move
Morrisons
⊙ 3.9 mi
Morrisons
Texaco
⊙ 4.0 mi
Texaco
Esso
⊙ 4.5 mi
Esso
Asda
⊙ 4.8 mi
Asda
E10
167.9
a minute ago
167.9
2 minutes ago
167.9
a minute ago
175.9+8.0p
a minute ago
172.9+5.0p
a minute ago
172.9+5.0p
2 minutes ago
173.7+5.8p
2 minutes ago
171.9+4.0p
2 minutes ago
172.9+5.0p
a minute ago
172.9+5.0p
2 minutes ago
171.9+4.0p
a minute ago
175.9+8.0p
2 minutes ago
169.9+2.0p
a minute ago
174.9+7.0p
2 minutes ago
E5
182.9
a minute ago
177.9-5.0p
2 minutes ago
187.9+5.0p
a minute ago
195.9+13.0p
a minute ago
193.9+11.0p
a minute ago
191.9+9.0p
2 minutes ago
N/A
181.9-1.0p
2 minutes ago
183.9+1.0p
a minute ago
193.9+11.0p
2 minutes ago
189.9+7.0p
a minute ago
189.9+7.0p
2 minutes ago
183.9+1.0p
a minute ago
N/A
DSL
196.9
a minute ago
196.9
2 minutes ago
196.9
a minute ago
202.9+6.0p
a minute ago
196.9
a minute ago
198.9+2.0p
2 minutes ago
197.7+0.8p
2 minutes ago
198.9+2.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
197.9+1.0p
a minute ago
199.9+3.0p
2 minutes ago
195.9-1.0p
a minute ago
198.9+2.0p
2 minutes ago
PRM B7N/AN/AN/A
222.9
a minute ago
217.9
a minute ago
217.9
2 minutes ago
N/AN/AN/A
219.9
2 minutes ago
207.9
a minute ago
215.9
2 minutes ago
209.9
a minute ago
N/A
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Clydach (Swansea)

13 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

Frequently Asked Questions

Common questions about Texaco Clydach (Swansea) petrol station

What are the current fuel prices at Texaco in Clydach (Swansea)?

The current fuel prices at Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn, SA8 4BN are: Unleaded(E10): 167.9p, Diesel(B7): 196.9p, Premium Unleaded(E5): 182.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is Texaco Clydach (Swansea) cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn is currently 4.2p lower than the local average of 172.1p. There are 14 stations within 5 miles, with prices ranging from 167.9p to 175.9p.

How do Texaco Clydach (Swansea) prices compare to the UK national average?

E10 petrol at Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn is 6.2p lower than the UK national average of 174.1p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at Texaco Clydach (Swansea)?

Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn offers the following fuel types: Unleaded(E10), Diesel(B7), Premium Unleaded(E5). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is Texaco Clydach (Swansea) one of the cheapest petrol stations nearby?

Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn is the 1st cheapest station out of 14 petrol stations within 5 miles for E10 petrol. This makes it one of the most affordable options in the area.

What other petrol stations are near Texaco Clydach (Swansea)?

The nearest alternative petrol stations to Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn are: Tesco (0.7 miles away), Texaco (1.6 miles away), Valero (3.4 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Clydach (Swansea) area.

Where is Texaco Clydach (Swansea) located?

Texaco Clydach (Swansea) is located at 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn, SA8 4BN. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Clydach (Swansea) area.

How often are fuel prices updated at Texaco Clydach (Swansea)?

Fuel prices at Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the Texaco fuel prices on FuelSpy live?

Prices for Texaco 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does Texaco Clydach (Swansea) accept?

Most Texaco forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Clydach (Swansea)?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Clydach (Swansea) often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

About Texaco Fuel Stations

What is Texaco Supreme Unleaded?

Texaco Supreme Unleaded is a premium fuel containing Techron®, an additive that cleans engines and improves performance.

Does Texaco offer loyalty rewards?

Yes, the Texaco Star Rewards program allows you to earn points on fuel purchases, which can be redeemed for discounts or free products.

Are Texaco stations open 24/7?

Many Texaco stations are open 24/7, but operating hours may vary by location. Check the Texaco website or app for details.

Fuel Prices in Clydach (Swansea)

Looking for cheap petrol in Clydach (Swansea)? Texaco at 142-146 Swansea Rd, Pontardawe Swansea, Sa8 4bn offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Clydach (Swansea) average and the UK national average.

There are 13 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in SA8 and save money every time you fill up.

Texaco is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.