Texaco logo

Texaco Cannock

Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh

WS11 7LH, Staffordshire

+441543502585
Google MapsGet DirectionsUpdated: 28 September 2026 at 22:40
MondayToday24 hours
Tuesday24 hours
Wednesday24 hours
Thursday24 hours
Friday24 hours
Saturday24 hours
Sunday24 hours

Current Fuel Prices

Unleaded(E10)171.7p
4.6pvs Cannock avg
Diesel(B7)196.7p
3.0pvs Cannock avg
Premium Diesel(B7)212.9p
9.8pvs Cannock avg
Premium Unleaded(E5)186.9p
8.8pvs Cannock avg

Fuel Cost Calculator

Calculate the cost to fill up at Texaco Cannock and compare with nearby stations to find the cheapest fuel in your area.

litres
5L50L100L
Unleaded(E10)171.7p/L
Fill 50L
£85.85
Save £6.55 At Murco (2.2 mi)
158.6p/L
Diesel(B7)196.7p/L
Fill 50L
£98.35
Save £9.05 At Murco (2.2 mi)
178.6p/L
Premium Diesel(B7)212.9p/L
Fill 50L
£106.45
Best price nearby
Premium Unleaded(E5)186.9p/L
Fill 50L
£93.45
Save £3.00 At Tesco (0.5 mi)
180.9p/L

Monthly Fuel Cost (E10)

£156/month

Based on 800 miles/month at 40 MPG

Local avg: £160/month • National: £158/month

E10 Price Ranking

#4

Better than average

Out of 23 stations within 5 miles

E10 Price Position in Cannock

Cheapest: 158.6pThis station: 171.7pMost expensive: 199.9p

Around the middle of local prices

Local price range (Cannock): E10 prices range from 158.6p to 199.9p across stations within 5 miles.

Fuel Price Comparison - Cannock Area

Swipe to see more stations

Sites
TexacoThis Site
Tesco
⊙ 0.5 mi
Tesco
Esso
⊙ 1.0 mi
Esso
Valero
⊙ 1.0 mi
Valero
Asda
⊙ 1.1 mi
Asda
Valero
⊙ 1.2 mi
Valero
Esso
⊙ 1.2 mi
Esso
Sainsburys
⊙ 1.3 mi
Sainsburys
Shell
⊙ 1.9 mi
Shell
Esso
⊙ 1.9 mi
Esso
Murco
⊙ 2.2 mi
Murco
BP
⊙ 2.7 mi
BP
Gulf
⊙ 3.0 mi
Gulf
Esso
⊙ 3.0 mi
Esso
Morrisons
⊙ 3.3 mi
Morrisons
Esso
⊙ 3.9 mi
Esso
Saredon Filling Station
⊙ 4.0 mi
Saredon Filling Station
BP
⊙ 4.0 mi
BP
Go
⊙ 4.0 mi
Go
BP
⊙ 4.0 mi
BP
Hilton Fuels Ltd
⊙ 4.7 mi
Hilton Fuels Ltd
Tesco
⊙ 4.7 mi
Tesco
BP
⊙ 4.7 mi
BP
BP
⊙ 4.7 mi
BP
Texaco
⊙ 4.8 mi
Texaco
E10
171.7
19 minutes ago
170.9-0.8p
19 minutes ago
171.9+0.2p
19 minutes ago
172.9+1.2p
19 minutes ago
172.7+1.0p
19 minutes ago
169.9-1.8p
19 minutes ago
171.9+0.2p
19 minutes ago
172.9+1.2p
19 minutes ago
177.9+6.2p
19 minutes ago
174.9+3.2p
19 minutes ago
158.6-13.1p
a month ago
198.9+27.2p
19 minutes ago
172.7+1.0p
19 minutes ago
174.9+3.2p
19 minutes ago
171.9+0.2p
19 minutes ago
174.9+3.2p
19 minutes ago
N/A
199.9+28.2p
19 minutes ago
N/A
199.9+28.2p
19 minutes ago
175.9+4.2p
19 minutes ago
171.9+0.2p
19 minutes ago
175.9+4.2p
19 minutes ago
174.9+3.2p
19 minutes ago
175.9+4.2p
19 minutes ago
E5
186.9
19 minutes ago
180.9-6.0p
19 minutes ago
190.9+4.0p
19 minutes ago
189.9+3.0p
19 minutes ago
N/A
189.9+3.0p
19 minutes ago
192.9+6.0p
19 minutes ago
184.9-2.0p
19 minutes ago
204.9+18.0p
19 minutes ago
189.9+3.0p
19 minutes ago
N/A
219.9+33.0p
19 minutes ago
N/A
193.9+7.0p
19 minutes ago
189.9+3.0p
19 minutes ago
195.9+9.0p
19 minutes ago
N/A
219.9+33.0p
19 minutes ago
N/A
219.9+33.0p
19 minutes ago
N/A
181.9-5.0p
19 minutes ago
195.9+9.0p
19 minutes ago
195.9+9.0p
19 minutes ago
193.9+7.0p
19 minutes ago
DSL
196.7
19 minutes ago
195.9-0.8p
19 minutes ago
196.9+0.2p
19 minutes ago
199.9+3.2p
19 minutes ago
197.7+1.0p
19 minutes ago
194.9-1.8p
19 minutes ago
197.9+1.2p
19 minutes ago
197.9+1.2p
19 minutes ago
199.9+3.2p
19 minutes ago
198.9+2.2p
19 minutes ago
178.6-18.1p
a month ago
219.9+23.2p
19 minutes ago
196.7
19 minutes ago
197.9+1.2p
19 minutes ago
196.9+0.2p
19 minutes ago
198.9+2.2p
19 minutes ago
190.9-5.8p
19 minutes ago
219.9+23.2p
19 minutes ago
191.9-4.8p
19 minutes ago
219.9+23.2p
19 minutes ago
N/A
197.9+1.2p
19 minutes ago
203.9+7.2p
19 minutes ago
199.9+3.2p
19 minutes ago
201.9+5.2p
19 minutes ago
PRM B7
212.9
19 minutes ago
N/AN/A
215.9+3.0p
19 minutes ago
N/AN/A
215.9+3.0p
19 minutes ago
N/A
224.9+12.0p
19 minutes ago
212.9
19 minutes ago
N/A
240.9+28.0p
19 minutes ago
214.7+1.8p
19 minutes ago
216.9+4.0p
19 minutes ago
N/A
219.9+7.0p
19 minutes ago
N/A
239.9+27.0p
19 minutes ago
N/A
239.9+27.0p
19 minutes ago
N/AN/A
219.9+7.0p
19 minutes ago
219.9+7.0p
19 minutes ago
N/A
PRMN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
HVON/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
B10N/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/AN/A
199.9
19 minutes ago
N/AN/AN/AN/A

Nearby Petrol Stations in Cannock

24 stations within 5 miles

Compare fuel prices at nearby petrol stations to find the best deal.

Tesco logo

Tesco

Hawks Green District Centre, Hayes Way, Cannock - WS12 3YY

Closed·Opens 6am Tue
0.5 mi
Diesel195.9p
E5180.9p
E10170.9p
Esso logo

Esso

Uxbridge Street, Hednesford - WS12 1DB

Open·24 hours
1.0 mi
E10171.9p
Diesel196.9p
E5190.9p
Valero logo

Valero

Cannock Road, Hednesford / Cannock Chase - WS12 4AA

Closed·Opens 6am Tue
1.0 mi
Diesel199.9p
Prem B7215.9p
E5189.9p
E10172.9p
Asda logo

Asda

Avon Road, Cannock - WS11 1LH

Closed·Opens 7am Tue
1.1 mi
Diesel197.7p
E10172.7p
Valero logo

Valero

Golds Garages Ltd, Cannock Road, Heath Hayes, Cannock - WS12 3HQ

Closed·Opens 6:30am Tue
1.2 mi
E5189.9p
E10169.9p
Diesel194.9p
Esso logo

Esso

Top Stop Services (cannock) Ltd, 387-389, Pye Green Road, Cannock - WS11 5RW

Closed·Opens 6am Tue
1.2 mi
E5192.9p
E10171.9p
Diesel197.9p
Prem B7215.9p
Sainsburys logo

Sainsburys

Voyager Drive, Orbital Retail Centre, Cannock - WS11 8XP

Closed·Opens 6am Tue
1.3 mi
E5184.9p
E10172.9p
Diesel197.9p
Shell logo

Shell

Wolverhampton Road, Cannock - WS11 1SL

Open·24 hours
1.9 mi
E5204.9p
E10177.9p
Diesel199.9p
Prem B7224.9p
Esso logo

Esso

Walsall Road, Walsall - WS6 6LA

Closed·Opens 6am Tue
1.9 mi
Diesel198.9p
E5189.9p
E10174.9p
Prem B7212.9p
Murco logo

Murco

Tower Garage, Brindley Road, Hednesford, Cannock - WS12 4LL

Closed·Opens 7am Tue
2.2 mi
Diesel178.6p
E10158.6p
BP logo

BP

Bettys Lane, Cannock - WS11 9UX

Open·24 hours
2.7 mi
Prem B7240.9p
E5219.9p
Diesel219.9p
E10198.9p
Gulf logo

Gulf

Lime Lane, Pelsall, Walsall - WS3 5AS

Open·24 hours
3.0 mi
E10172.7p
Diesel196.7p
Prem B7214.7p
Esso logo

Esso

Watling Street, Norton Canes, Cannock - WS11 9NA

Closed·Opens 12am Tue
3.0 mi
E5193.9p
E10174.9p
Diesel197.9p
Prem B7216.9p
Morrisons logo

Morrisons

Milestone Way, Chasetown - WS7 3XA

Closed·Opens 6am Tue
3.3 mi
Diesel196.9p
E10171.9p
E5189.9p
Esso logo

Esso

150 Cannock Road, Burntwood - WS7 0BQ

Closed·Opens 6am Tue
3.9 mi
E5195.9p
Prem B7219.9p
Diesel198.9p
E10174.9p
Saredon Filling Station logo

Saredon Filling Station

Saredon Filling Station, Cannock Road, Wolverhampton - WV10 7LZ

Open·24 hours
4.0 mi
Diesel190.9p
BP logo

BP

Hilton Park Service Area, M6 J10a/11, Essington, Wolverhampton - WV11 2AT

Open·24 hours
4.0 mi
Diesel219.9p
E10199.9p
E5219.9p
Prem B7239.9p
Go logo

Go

Charles Swann Ltd, Old Landywood Lane, Essington, Wolverhampton - WV11 2AP

Closed·Opens 8am Tue
4.0 mi
Diesel191.9p
BP logo

BP

Hilton Park Service Area, M6 J10a/11, Essington, Wolverhampton - WV11 2AT

Open·24 hours
4.0 mi
E5219.9p
Prem B7239.9p
E10199.9p
Diesel219.9p
Hilton Fuels Ltd logo

Hilton Fuels Ltd

Hilton Service Station, Cannock Road, Featherstone, Wolverhampton - WV10 7AD

Open·24 hours
4.7 mi
B10199.9p
E10175.9p
Tesco logo

Tesco

Silver St, Brownhills, Walsall - WS8 6DZ

Closed·Opens 6am Tue
4.7 mi
E10171.9p
Diesel197.9p
E5181.9p
BP logo

BP

Watling Street, Gailey - ST19 5PR

Open·24 hours
4.7 mi
Diesel203.9p
E10175.9p
E5195.9p
Prem B7219.9p
BP logo

BP

Tintern Crescent, Bloxwich - WS3 2TZ

Open·24 hours
4.7 mi
E10174.9p
Prem B7219.9p
Diesel199.9p
E5195.9p
Texaco logo

Texaco

Wolverhampton Road, Penkridge, Stafford - ST19 5NS

Closed·Opens 5am Tue
4.8 mi
E5193.9p
E10175.9p
Diesel201.9p

Frequently Asked Questions

Common questions about Texaco Cannock petrol station

What are the current fuel prices at Texaco in Cannock?

The current fuel prices at Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh, WS11 7LH are: Unleaded(E10): 171.7p, Diesel(B7): 196.7p, Premium Diesel(B7): 212.9p, Premium Unleaded(E5): 186.9p. Prices are updated regularly throughout the day.

Is Texaco Cannock cheaper than nearby petrol stations?

E10 petrol at Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh is currently 4.6p lower than the local average of 176.3p. There are 23 stations within 5 miles, with prices ranging from 158.6p to 199.9p.

How do Texaco Cannock prices compare to the UK national average?

E10 petrol at Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh is 2.4p lower than the UK national average of 174.1p per litre. Nationally, E10 prices range from 123.5p to 299.9p.

What types of fuel are available at Texaco Cannock?

Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh offers the following fuel types: Unleaded(E10), Diesel(B7), Premium Diesel(B7), Premium Unleaded(E5). All fuels meet UK quality standards and are regularly tested for compliance.

Is Texaco Cannock one of the cheapest petrol stations nearby?

Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh is the 4th cheapest station out of 23 petrol stations within 5 miles for E10 petrol.

What other petrol stations are near Texaco Cannock?

The nearest alternative petrol stations to Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh are: Tesco (0.5 miles away), Esso (1.0 miles away), Valero (1.0 miles away). You can compare prices at these stations to find the best deal in the Cannock area.

Where is Texaco Cannock located?

Texaco Cannock is located at Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh, WS11 7LH. The station is easily accessible and offers convenient fuel services for drivers in the Cannock area.

How often are fuel prices updated at Texaco Cannock?

Fuel prices at Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh are typically updated daily. Our data is sourced from official price reporting and updated regularly throughout the day to ensure accuracy. We recommend checking back frequently for the latest prices.

Are the Texaco fuel prices on FuelSpy live?

Prices for Texaco Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh are sourced from the UK Government's Temporary Road Fuel Price Open Data Scheme on gov.uk and refreshed approximately every 30 minutes. Forecourt prices can change between updates, so we show the latest reported value.

What payment methods does Texaco Cannock accept?

Most Texaco forecourts accept all major credit and debit cards (Visa, Mastercard, American Express), contactless and mobile payments (Apple Pay, Google Pay), and fuel cards. Confirm with the station for cash or loyalty-card specifics.

When is the cheapest time to buy fuel in Cannock?

Wholesale fuel costs shift weekly, so retail prices in Cannock often move on Mondays and Tuesdays. Filling up mid-week — before forecourts react to weekend demand — typically gives the best price. Use FuelSpy to compare live prices before you set off.

About Texaco Fuel Stations

What is Texaco Supreme Unleaded?

Texaco Supreme Unleaded is a premium fuel containing Techron®, an additive that cleans engines and improves performance.

Does Texaco offer loyalty rewards?

Yes, the Texaco Star Rewards program allows you to earn points on fuel purchases, which can be redeemed for discounts or free products.

Are Texaco stations open 24/7?

Many Texaco stations are open 24/7, but operating hours may vary by location. Check the Texaco website or app for details.

Fuel Prices in Cannock

Looking for cheap petrol in Cannock? Texaco at Orbital Service Station, Hawks Green Lane, Cannock, Ws11 7lh offers competitive fuel prices for E10 unleaded, E5 super unleaded, diesel, and premium diesel. Use our comparison tools above to see how this station's prices compare to the local Cannock average and the UK national average.

There are 24 other petrol stations within 5 miles of this location. Compare all nearby stations to find the cheapest fuel in WS11 and save money every time you fill up.

Texaco is one of the UK's leading fuel retailers. Our price data is sourced from official UK fuel price reporting systems and updated throughout the day.